Petr Tarkowski, doc., RNDr., Ph.D., vystudoval obor analytická chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1999). V roce 2003 obhájil doktorskou disertační práci nazvanou “Analytické metody studia cytokininů, biosyntéza cytokininů a jejich interakce s auxiny”. V letech 2003-2005 absolvoval zahraniční stáž v Umea Plant Science Centre ve Švédsku. Dále hostoval jako postdok na katedře biologie na Osaka Univesity v Japonsku (květen 2005). Od roku 2005 byl zaměstnancem katedry biochemie, od roku 2007 jako odborný asistent. V roce 2011 byl jmenován docentem pro obor Biochemie na UP v Olomouci. Nyní je vedoucím výzkumné skupiny Fytochemie UP. Věnuje se aplikaci extrakčních, chromatografických, elektroforetických metod a metod hmotnostní spektrometrie při studiu přírodních látek. Předmětem jeho zájmu je homeostáza cytokininů, auxin-cytokininové interakce, stopová analýza rostlinných hormonů, jmenovitě cytokininů a strigolaktonů a to pomocí spojených technik.
Tibor Béres, Mgr., Ph.D., absolvoval magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích v oboru Botanika a Rostlinná fyziologie (2006). Ve stejném roce nastoupil na doktorské studium v oboru Botanika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2011 obhájil doktorskou disertační práci s názvem Isolation, identification and quantification of cytokinin nucleotides by high performance liquid chromatography and capillary electrophoresis. Po absolvování doktorského studia pracoval v Laboratoři růstových regulátorů a Centru regionu Haná jako vědecký pracovník. V letech 2010-2013 absolvoval několik kratších stáží na Institut für Pharmazie, Pharmakognosie na Univerzitě v Innsbrucku v Rakousku a Umea Plant Science Centre ve Švédsku. V současnosti pracuje jako junior researcher výzkumné skupiny Fytochemie UP. Věnuje se analýze přírodních látek pomocí kapalinové chromatografie, kapilární elektroforézy a hmotnostní spektrometrie.
Sanja Ćavar Zeljković, Dr. sc., dipl. eng. chem. (narozena 1980), vystudovala chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity v Sarajevu, Bosna a Hercegovina. Obhájila doktorskou práci v roce 2010 na Fakultě chemické a chemicko-technologické Univerzity v Lublani, Slovinsko. Od roku 2011 pracovala na plný úvazek jako odborný asistent na Organic Chemistry and Biochemistry at the Faculty of Science, University of Sarajevo a na částečný úvazek na International BURCH University Sarajevo, Faculty of Genetics and Bioengineering. Její výzkumná a pedagogická činnost byla zaměřena na chemii přírodních produktů. Během své vědecké kariéry spolupracovala s dalšími výzkumníky po celém světě. Od roku 2013 pracuje jako Junior Researcher v Centru Regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Univerzity Palackého. Její práce je zaměřena především na izolaci a identifikaci různých tříd sekundárních metabolitů rostlin a hormonů, syntézu a sledování oxidačních reakcí přirozeně se vyskytujících a syntetických rostlinných hormonů strigolaktonů.
Monika Rozehnalová, Mgr., Ph.D., (roz. Jarošová, 1987) absolvovala
studium oboru analytická chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci
v roce 2017. Její disertační práce nesla název Studium geochemických systémů
metodou ICP-MS s laserovou ablací
. V roce 2014 strávila tří měsíční pobyt ve Varšavě
v Polsku v laboratoři Ewy Bulské. Od září 2015 pracuje na částečný
úvazek ve výzkumné skupině Fytochemie UP.
Dominika Kaczorová, Mgr., absolvovala studium oboru Biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2019. Ve stejném roce nastoupila na doktorské studium v oboru Biochemie pod vedením Sanji Ćavar Zeljković. Její práce je zaměřena na charakterizaci genotypů konopí a chemické profilování sekundárních metabolitů v konopí. V postgraduálním studiu se také věnuje analýze přírodních látek pomocí kapalinové chromatografie, plynové chromatografie a hmotnostní spektrometrie.
Ondřej Vrobel, Mgr., v roce 2019 absolvoval studium Biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. V diplomové práci se věnoval analýze sirných sekundárních metabolitů produkovaných plodinami rodu Allium a jejich následné enzymové přeměně. V rámci doktorského studia se věnuje problematice vlivu sucha na metabolismus hrachu setého.
Rostislav Halouzka, Mgr. (narozen 1989), vystudoval na Přírodovědecké fakultě
Univerzity Palackého v Olomouci, kde v roce 2014 obdržel titul Mgr. v oboru Biochemie. Jeho
diplomová práce nesla název Vybrané metody chemické analýzy medu
. Ve svém postgraduálním
studiu se věnuje problematice rostlinných hormonů strigolaktonů pod vedením Petra Tarkowského.
Náplní práce je vývoj metod izolace a purifikace strigolaktonů z rostlinného materiálu.
Pavel Jaworek, Mgr. (narozen 1987), vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity
Palackého v Olomouci, v roce 2012 získal titul Mgr. v oboru biochemie (jeho diplomová práce
byla nazvána Vývoj metody pro analýzu hydroxylovaných derivátů cytokininů
). Během svého
postgraduálního studia se věnuje objasnění biosyntézy cytokininů s aromatickým postranním
řetězcem pod vedením Doc. RNDr. Petra Tarkowskeho, Ph.D. Obecně se zabývá analýzou
malých molekul izolovaných z rostlin, kromě cytokininů také například polyaminy nebo fenolickými
látkami. Ke své práci využívá zejména kapalinovou chromatografii a hmotnostní spektrometrii s
ionizací elektrosprejem. V rámci krátkodobého studijního pobytu v Belgii (Gent) také získal
zkušenosti na poli rostlinných tkáňových kultur, které nyní aplikuje v rámci svého výzkumu.